Staff List

If you have a concern or wish to contact a member of teaching staff directly please sign in to our Firefly system.

Instructions for Firefly are available here.

When you have signed in to Firefly, you can check your child's timetable to find the teacher you need to contact, or find their email address from a staff list.

If you have a general query, or are not sure who to direct your email to, please use the address:

HCC@hccat.net

We aim to reply to all emails within 5 working days during term time.  Should you require a paper copy of any of our information please contact us at the College and we will be happy to provide this.

Teaching Staff List

To reduce spam and junk email, Teachers email addresses are now only available to view from Firefly.

Teacher's Name Department Role Mentor Group
Mr Mathew Angella Science Teacher SMA
Mr Gary Ashdown Social Studies Director of Learning (DOL) FAS
Mr Elliot Batchelor Science Teacher FEB 
Mr Elliott Blake History Teacher EEB
Mr Luke Borland ICT/MFL Director of Learning (DOL) MLB 
Mrs Geraldine Briggs LAN Teacher  
Mrs Natalie Chamberlain SLT Vice Principal (Aspiration and Ethos)  
Ms Tanya Chandler Maths Teacher STH
Miss Emma Chappell Science Teacher FEC
Miss Fiona Christie SENCO LAN  
Mr Jonathan Cooke Languages Teacher FJC
Mrs Yvonne Corbishley Maths Director of Learning (DOL)  
Mr Phillip Cornish Design Technology Teacher MCN
Mrs Claire Cosham English Teacher CH
Mrs Claire Croud English/LAN Teacher/Teaching Assistant  
Mrs Giselle Dabernig Performing Arts/Drama House Leader Ennis  
Mr Mark Dabernig Performing Arts/Drama Director of Learning (DOL) WMD
Mrs Sarita Dallimore English Teacher  ESD
Mrs Emma Davies PE/Dance Teacher  
Ms Jacqueline Davies Social Studies Assistant Director of Learning (ADOL) EJD
Mr Josh Delmon PE Teacher MDL
Mr Simon Dipple Performing Arts/Music Assistant Director of Learning (ADOL) WSD 
Ms Melanie Dunnaway English Teacher  
Mr Max Dyer PE Director of Learning (DOL) DR
Mrs Nicola Dyer PE Assistant Director of Learning (ADOL)  
Mrs Louisa Farina Science House Leader Murray  
Ms Claire Findlay SLT Vice Principal (Quality of Teaching)  
Mr Luke Gander SLT Assistant Principal - Learning Culture  
Miss Kelly Garzia PE Assistant Director of Learning (ADOL) MKG
Mrs Sophia Gilbert Mathematics Teacher SSG 
Miss Sabrina Giles English Teacher  MSG
Mrs Anna Goodwin Art Teacher  
Miss Carole Gorman ASD ASD Lead CG 
Miss Emily Hall Design Technology Assistant Director of Learning (ADOL) FEH
Mrs Katherine Hamblin Science Teacher  
Ms Julie Horne Social Studies Teacher JH
Dr Thomas Howley Science Teacher MTH
Mrs Rebecca Husarz Science Teacher SRH
Mr Christopher Jackson Science Teacher CJ
Mrs Kirsten Jones Science Teacher MCM
Mr Thomas Joyce English/RWC Teacher WTJ
Mr Tom Kelly Science Director of Learning (DOL) SKY
Mr Jake Lambert History Teacher/Assistant Head of Sixth Form  
Miss Jodie Lansdale History Director of Learning (DOL) EJL
Mr Alistair Larter English Teacher/AST Gifted and Talented  
Mr Mark Lawrence Art Director of Learning (DOL) FLW
Ms Alexandra Lehmann Performing Arts/Music Teacher EAL 
Mrs Beverly Linnett English Teacher WBL
Mr Frank Malone Maths Teacher EFM
Mr Simon Marsden SLT/PE AST PE / Head of Sixth Form  
Mr Philip Matthews SLT Principal  
Mrs Carol Maxwell ICT/Business Teacher MCM
Mrs Tracie May English Assistant Director of Learning (ADOL) MTM
Mrs Peta Mellish Maths Assistant Director of Learning (ADOL) SPM
Mr David Miller SLT Assistant Principal - Learners with Additional Needs  
Mr Richard Miller History/Law House Leader Farah / Teacher of Law / History  
Mr Simon Mills Business/AST Director of Learning (DOL) WMI
Mr Billy Moakes Science Assistant Director of Learning (ADOL) WMO
Miss Vicky Neal English Teacher FVN
Miss Maria Daniela Oancea English Teacher FMD
Mr Kieron O’Kelly Art Teacher EKO
Mrs Diana Pett Science Teacher SDP
Miss Elizabeth Price School Games School Games Co-ordinator
 
Miss Kat Ringsell Social Studies Teacher EKR
Mrs Evelyn Rodway Languages Teacher WKT
Mr Martyn Scott Geography Director of Learning (DOL) EMS
Mr Adam Sherwood PE House Leader Wiggins / Teacher of PE  
Mr Zachary Shinebourne Mathematics Teacher  EZS
Miss Charlotte Southall Performing Arts
House Leader Simmonds/Teacher  
Ms Lindsay Squires Business Assistant Director of Learning (ADOL) LS
Mr Stephen Steele Design Technology Director of Learning (DOL) FSS
Mrs Karen Street PE PE Technician \ Trampoline Coach MKS
Mrs Katia Tully Languages Teacher WKT
Mr Scott Vickers Geography Alternative Provision Teacher/Geography  
Mr Keith Walker SLT Vice Principal (Achievement)  
Mr Tom Walter Science Teacher STW
Mrs Lucy Watson Mathematics Teacher  
Mrs Denise Whatley Design Technology Teacher  
Mr Rob Wilkinson PE Teacher SRW 
Mrs Susan Wilkinson   Business Manager  
Mrs Lisa Wilson Mathematics Teacher LW
Mrs Sophia Wilson English Director of Learning (DOL) WSW
Mr Richard Winton   Teacher/Timetable  
Miss Amy Wright Public Union Services Teacher  AW