Clubs

Extra-curricular Activities Term 1 (Sept/Oct 2021)

DayTimeActivityTeacher
Monday        Lunchtime
12:30-1:00pm
1:30-2:00pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:15-4:15pm
3:15-4:15pm  
Christian Union led by Emma Bourne from Christ Church, Hailsham – All Years M7 – Year 7, Year 9, Year 11 & Sixth Form S7 – Year 8, Year 10 & Sixth Form   Champion Hour – LRC – Year 7 & Year 8.
Champion Hour – M32 – Year 9, Year 10 & Year 11   Maths Champion Hour – S7 – All Years   Careers Drop-In & Information Session – Careers Hub (LRC) Come along and speak to our Careers Advisors, get support with college applications & information about career pathways. Look out for guest speakers too!   Badminton/Volleyball & Table Tennis – Sports Hall – All Years   Trampolining – Sports Hall – Year 7 & Year 8
Mr S Dipple

Mr O Albertella
TA Staff
Miss K Weller
Mrs J Cole/Mrs J Hortop
PE Staff
PE Staff
Tuesday    Lunchtime
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:15-4:15pm
3:15-4:15pm  
Vocal Group (Week A) – M8 – Year 8 & Year 10                      (Week B) – M8 – Year 7, Year 9 & Year 11 Champion Hour – LRC – Year 7 & Year 8.
Champion Hour – M32 – Year 9, Year 10 & Year 11   Maths Champion Hour – S7 – All Years
Netball – Netball Court/Sports Hall – All Years   Football – Astro/3G – Year 7 & Year 8
Mrs J Prior/Mr K Brown
Mr O Albertella   TA Staff
Miss K Weller   PE Staff   PE Staff
Wednesday      3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm     3:15-4:00pm     3:15-4:00pm
3:15-4:00pm
3:15-4:15pm     3:15-4:00pm  
Champion Hour – LRC – Year 7 & Year 8
Champion Hour – M32 – Year 9, Year 10 & Year 11   Maths Champion Hour – S7 – All Years
KS3 Book Club (Week B) – M9 – Year 7-9 Reading and discussing all things books
Dance Club – Dance Studio – Year 7, Year 8 & Year 9   Drama Club – M4 Drama Studio – Year 7, Year 8 & Year 9
Boxing with Level 2 coaches Chad & Sam – Gym – All Years Spaces are limited so please email/speak to Mr Mills or Mr Dyer
College Orchestra – M7 – All Years
Mr O Albertella   TA Staff   Miss K Weller   Ms M Dunnaway/ Mrs L Nunn   Miss R Newman   Ms M Graybehl   Mr S Mills/Mr M Dyer   Mr S Dipple
Thursday            3:10-4:00pm     3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm 3:15-4:15pm   3:15-4:00pm     3:15-4:30pm   3:15-4:15pm   3:15-4:15pm
3:15-4:15pm
Gardening Club – Meet at the garden behind the T-Huts – All Years Please wear appropriate footwear.
Champion Hour – LRC – Year 7 & Year 8
Champion Hour – M32 – Year 9, Year 10 & Year 11
Maths Champion Hour – S7 – All Years
Songwriting Club – M8 – All Years
Music Support – M7 – Year 10 & Year 11
Junior STEM Club – S16 – Year 7 & Year 8
Poetry Club (Week A) – M31 – All Years Write your own poems just for fun and learn some poems by heart   Dance Advanced Company (Invite only) – Dance Studio
Football – Astro/3G – Years 9-13
Boxing – Gym – Year 7 & Year 8
Gaming Club – S1 – All Years
Miss C Gorman
Mr O Albertella
TA Staff
Maths Staff
Mr G Page/ Mrs J Prior
Mr S Dipple/Mrs J Prior
Mrs C Thomas   Mrs V Grigg/ Mrs L Nunn
Miss C Southall   PE Staff
Mr S Mills
Mr C Jackson  
Friday      Lunchtime   Lunchtime   Lunchtime
3:05-4:05pm
3:05-4:05pm
3:15-4:15pm
Book Club (last Friday of the month, starting 17 September) – M2 – Year 11
Book Club (last Friday of the month, starting 22 October) – M2 – Year 10
Sixth Form Debate Club (Week B) – M2 – Year 12 & Year 13
Champion Hour – LRC – Year 7 & Year 8
Maths Champion Hour – S7 – All Years
Trampolining – Sports Hall – Year 9-13
Mrs C Cosham
Mrs C Cosham
Mrs C Cosham
Mr O Albertella
Miss K Weller
PE Staff